17 czerwca 2013

Nastolatek przed wielkim ekranem

74% nastolatków przyznaje, że widziało co najmniej kilka filmów, które mocno na nich wpłynęły. Jakie tytuły przychodzą im do głowy najczęściej? „Sala samobójców”, „Galerianki”, „Nietykalni”, „Jesteś Bogiem”.





Z raportu „Oglądam, czuję, myślę – młodzi w kinie” zrealizowanego na zlecenie Stowarzyszenia Nowe Horyzonty wynika, że młodzi dzielą filmy na rozrywkowe oraz poważne. Kino to dla nich nie tylko lekarstwo na nudę, ale - jak przyznało 80% badanych – sposób na lepsze poznanie świata i zrozumienie siebie. Dlatego na dużym ekranie chcą oglądać opowieści o relacjach i konfliktach z rodzicami oraz rówieśnikami, a także o samoakceptacji, budowaniu poczucia własnej wartości.

Odnaleźć się w realu
Jednym z najważniejszych tytułów, zwłaszcza jeśli chodzi o filmy poruszające temat tożsamości, okazała się „Sala samobójców”. To dla młodych opowieść o skutkach uzależnienia od internetu, ale także o tym, kim się jest w realnym i wirtualnym świecie oraz o relacjach z kolegami i rodzicami. „Galerianki”, „Baby blues” oraz „Juno” podawali jako przykłady filmów będących rodzajem przestrogi, jak nie należy robić.

Zrozumieć innych
72% badanych przyznało, że dzięki filmom z większym zrozumieniem patrzą na ludzi, którzy są od nich inni. Pytani o konkretne tytuły poruszające temat empatii wskazywali: „Nietykalnych”, „W ciemności”, „Salę samobójców”, ale także starsze produkcje jak „Filadelfia”, „Zielona mila” czy „Młodzi gniewni”. Wielu młodych przyznało, że dzięki kinu musieli zmierzyć się z problemami, których personalnie nie doświadczyli i dzięki temu stali się na dane tematy wrażliwsi. Zwracali szczególną uwagę na filmy pokazujące los chorych, niepełnosprawnych, ofiar przemocy, osób prześladowanych i dyskryminowanych.

Odkryć świat
Zdaniem nastolatków film to ważna droga poznania innych kultur. 81% przyznało, że opowieści o ludziach wywodzących się z odmiennych kultur pomagają lepiej zrozumieć im różnice pomiędzy nimi. Jakie tytuły wymienili? „Slumdog milioner z ulicy”, „Kwiat pustyni”, „Babel”, „Chłopiec w pasiastej koszuli”. „Galerianki”, „Pieniądze to nie wszystko”, „Richie milioner”, „Wyznania zakupoholiczki” to ważne filmy kojarzące się z tematem konsumpcjonizmu. Natomiast „Młodzi gniewni”, „Hooligans”, „Jesteś Bogiem” oraz „Galerianki” zaliczone zostały do filmów o buncie.

Poznać miłość i Polskę
Nastolatki zwróciły uwagę, że brakuje im filmów o współczesnej Polsce, problemach emigrantów. A także opowieści realistycznie pokazujących miłość, ponieważ cukierkowa wizja uczuć propagowana przez komedie romantyczne budzi ich frustrację. Woleliby zobaczyć, że to uczucie trudne i nie zawsze kończy się happy endem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz