12 czerwca 2013

Magiczna lekcja kina



1000 szkół, 2000 nauczycieli i ponad 35 000 uczniów co roku bierze udział w zajęciach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Jak mówi Andrzej Wajda to propozycja dla wszystkich, którzy wierzą w magię kina.


„Kiedy w 1955 roku odbierałem w Cannes Srebrną Palmę, dziennikarze zapytali mnie o ulubiony film. Odpowiedziałem, że podejrzewam, iż jest to >>Złoty wiek<< Luisa Buñuela. Mogłem jedynie podejrzewać – nie miałem możliwości zobaczenia go w Polsce. Zorganizowano wtedy prywatny seans – moje osobiste spotkanie z klasyką kina. Dziś młodzi widzowie mają zupełnie inne szanse. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej prezentują zarówno klasykę, jak i najciekawsze filmy współczesne. To propozycja nie tylko dla przyszłych reżyserów, lecz także dla tych wszystkich, którzy wierzą w magię kina.”



Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to najbardziej wszechstronny i idealnie skrojony do potrzeb młodych widzów program edukacji filmowej w Polsce. Jego znakiem rozpoznawczym jest ambitny, niekomercyjny repertuar. Zapisy na rok 2013-2014 już się rozpoczęły. Aplikować można za pośrednictwem strony www.nhef.pl. 

Zajęcia odbywają się w kinach studyjnych w 40 miastach w całej Polsce, raz w miesiącu, od października do czerwca. Program podzielony jest na cztery grupy wiekowe: szkoła podstawowa (klasy 1-3 i  4-6), gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna. Nauczyciele, rodzice i uczniowie wybierają spośród kilku cyklów tematycznych dostosowanych do programu nauczania, poziomu wiedzy i dojrzałości emocjonalnej młodych widzów. W role przewodników po świecie kina wcielają sie filmoznawcy, dziennikarze, wykładowcy, akademiccy, psychologowie, socjologowie oraz animatorzy. Po seansie starsi widzowie mogą brać udział w dyskusjach, dla młodszych przygotowano warsztaty i konkursy. Dodatkowo nauczyciele otrzymują obszerne materiały dydaktyczne inspirowane tematem pokazu, do wykorzystania podczas lekcji, tak aby dyskusja o kinie przenosiła się do szkoły, a film był punktem wyjścia do poszerzenia wiedzy np. z geografii, historii, języka polskiego, czy etyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz