21 maja 2013

WIĘCEJ NIŻ LEKCJA, WIĘCEJ NIŻ KINO



Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to najbardziej wszechstronny i idealnie skrojony do potrzeb młodych widzów program edukacji filmowej w Polsce. Jego znakiem rozpoznawczym jest ambitny, niekomercyjny repertuar. 

Jako jedyny posiada rekomendację Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz wszystkich najważniejszych instytucji zajmujących się szkolnictwem i kulturą w Polsce, jak MEN, MKiDN, Rzecznik Praw Dziecka. Wspierają go wybitne osobistości polskiego  kina na czele z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim i Jerzym Stuhrem. Co roku bierze w nim udział ponad 1000 szkół, 2000 nauczycieli i od 35 do 43 000 uczniów. 

W roku szkolnym 2013-2014 rozpoczniemy 13. edycję naszego programu” – mówi Karol Kwiatkowski  ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. - „Zaczynaliśmy od lokalnej działalności w warszawskim kinie Muranów, dziś obejmujemy zasięgiem całą  Polskę. Staramy się uczyć nie o filmie, ale poprzez film. Za jego pośrednictwem rozmawiać z młodymi o ich problemach i dylematach okresu dojrzewania. Pokazywać, że kino może być przewodnikiem po świecie, pomagać radzić sobie z emocjami”.

PROGRAM SPOTKAŃ. Zajęcia odbywają się w kinach studyjnych w 40 miastach w całej Polsce, raz w miesiącu, od października do czerwca. Program podzielony jest na cztery grupy wiekowe: szkoła podstawowa (klasy 1-3 i  4-6), gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna. Nauczyciele, rodzice i uczniowie wybierają spośród kilku cyklów tematycznych dostosowanych do programu nauczania, poziomu wiedzy i dojrzałości emocjonalnej młodych widzów. Dla najmłodszych przygotowano zestawy: „Filmowi bohaterowie” o postaciach godnych naśladowania, „Filmowe sekrety”, czyli miniprzewodnik po świecie kinowych produkcji oraz „Filmowe podróże”, dzięki któremu dzieciom powinno być w przyszłości łatwiej odnaleźć się w wielokulturowej rzeczywistości. Starsi uczniowie podstawówki do wyboru mają m.in. cykl najciekawszych europejskich produkcji nakręconych z myślą o młodzieży. Na gimnazjalistów czeka m.in. program „Wielokulturowość w filmie”, a w nim wśród dziewięciu tytułów do obejrzenia: „Slumdog. Milioner z ulicy”, „Persepolis” oraz „Fighter – kochaj i walcz”. W programie dla klas ponadgimnazjalnych m.in. „Trudne tematy”, a w nich filmy poruszające problem dyskryminacji, przemocy braku tolerancji i wyzysku najbiedniejszych. 

PROJEKCJE ZAWSZE POPRZEDZA PRELEKCJA. W role przewodników po świecie kina wcielają sie filmoznawcy, dziennikarze, wykładowcy, akademiccy, psychologowie, socjologowie oraz animatorzy. Po seansie starsi widzowie mogą brać udział w dyskusjach, dla młodszych przygotowano warsztaty i konkursy. Dodatkowo nauczyciele otrzymują obszerne materiały dydaktyczne inspirowane tematem pokazu, do wykorzystania podczas lekcji, tak aby dyskusja o kinie przenosiła się do szkoły, a film był punktem wyjścia do poszerzenia wiedzy np. z geografii, historii, języka polskiego, czy etyki. Zapisy na rok 2013-2014 już się rozpoczęły. Aplikować można za pośrednictwem strony www.nhef.pl. Bilety na pojedynczy seans kosztują 7-11 zł, dzieci w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na darmowy wstęp.

ORGANIZATOR PROGRAMU. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty to jedna z najważniejszych instytucji filmowych w Polsce, twórca takich wydarzeń ja Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty oraz American Film Festival. Stowarzyszenie dba, by edukacja filmowa była wszechstronna i nowoczesna, a swoje zaangażowanie w nią traktuje jak rodzaj misji. Poza Filmoteką Szkolną prowadzi także m.in. Akademię Nowe Horyzonty, w której nauczyciele uczą się kręcić filmy, by potem wspólnie z uczniami realizować własne produkcje. Co roku stowarzyszenie zaprasza nauczycieli na warsztaty do Wrocławia towarzyszące Festiwalowi T-Mobile Nowe Horyzonty. Dla wielu pedagogów to przystanek obowiązkowy na trasie wakacyjnych wojaży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz